Oțelul s-a „topit“ în cinci zile: visul european, distrus de Universitatea Cluj VIDEO

0

La începutul săptămânii, Oțelul Galați visa la o participare europeană, la capătul unui sezon în care a apărut în Superliga noastră, ca o echipă nou-promovată, dar care a făcut o figură peste așteptări. Formația de la Dunăre s-a clasat pe 2 în play-out, a evitat emoțiile pentru a rămâne în primul eșalon și a ajuns și în finala Cupei României.

Dorinel Munteanu, manager Oțelul Galați. FOTO: Arhiva Adevărul

Din păcate pentru gălățeni, ei au ratat fix cele două momente capitale din această săptămână. Mai întâi, a fost înfrângerea dramatică din finala cupei, în fața Corvinului, pentru ca, astăzi, să vină și un alt eșec, mult mai clar.

În primul baraj pentru accederea în Conference League, trupa pregătită de Dorinel Munteanu a pierdut, acasă, 0-2, cu Universitatea Cluj. În minutul 29, la scorul de 0-0, sârbul Rušević a irosit un penalty pentru Oțelul. A fost începutul sfârșitului pentru gazde.

După pauză, Federico Anselmo, trimis pe teren de Ovidiu Sabău în minutul 58, a rezolvat meciul pentru Universitatea Cluj. Atacantul argentinian a reușit dubla, în minutele 62 și 73, iar Universitatea Cluj s-a impus cu 2-0.

Pentru ocupanta locului 4 din play-out urmează acum un baraj, tot în deplasare, cu Universitatea Craiova, locul 3 din play-off (duminică, 26 mai, ora 20.00). Învingătoarea va reprezenta România în turul I preliminar din Conference League, alături de CFR Cluj.

Corvinul Hunedoara, dacă va primi licența UEFA, va evolua în turul I preliminar al Ligii Europa.

FCSB, campioana Superligii, va debuta în turul I preliminar al Ligii Campionilor.